GYIK
Gyakran ismételt kérdések a termékenységi problémákkal kapcsolatban
Mi a medencefenék fizioterapeuta szerepe a kismedencei reproduktív egészségben?
A kismedencei egészséggel foglalkozó fizioterapeuták (medencefenék fizioterapeuták) speciálisan képzettek a kismedencei problémák széles körének felmérésére és kezelésére a nők és a férfiak esetében, mint például az inkontinencia, a szervprolapsus, a fájdalmas közösülés, az endometriózis, a meddőség és a kismedencei fájdalom. Magyarországon kevés hozzáértő medencefenék fizioterapeuta dolgozik, ebbe nem tartoznak bele a trénerek és a gyógytornászok többsége sem. Ez egy speciális szakirány.
Segíthet a testmozgás a meddőségen?
A normál testsúlyú nők termékenységi mutatói javulhatnak, ha rendszeresen mozognak, sportolnak (nem élsportról van szó). A rendszeres testmozgás csökkenti a peteérési zavarok előfordulását, és serkenti a tüszőérést. A 30 feletti BMI-vel rendelkező nőknél kisebb a peteérés valószínűsége.
Tud-e segíteni a fizioterápia/gyógytorna nehezített fogantatás esetén?
Fontos megjegyezni, hogy a medencefenék fizioterápia (speciális torna és manuálterápia kombinációja) nagyszerű kiegészítője a meddőség hagyományos orvosi kezelésének. Ha nehezített fogantatással küzd, a legjobb, ha konzultál egy hozzáértő egészségügyi szakemberrel a megfelelő állapotfelmérés és a legcélirányosabb kezelési terv felállításának érdekében.
Hogyan segíthet a fertilitást javító, fogantatást segítő manuálterápiás kezelés (reprodukciós fizioterápia) a meddőségben?
A kismedencei fizioterápia közel 50%-kal javíthatja a terhességi arányt.
Egy 2015-ben közzétett tanulmány azt vizsgálta, hogy a speciális manuálterápia miként segített a női meddőségi problémák kezelésében. Az eredmények szerint:
- 56,64%-os volt a terhesség aránya az elzáródott petevezetékkel bíró betegeknél.
- Az endometriózisos betegeknél 42,81%-os volt a terhesség aránya.
- Az emelkedett tüszőstimuláló hormon (FSH) szintjének csökkentésében 49,18%-os volt a sikerességi arány, ebben a csoportban 39,34%-os volt a terhességi arány.
- A policisztás petefészek szindrómában (PCOS) szenvedő nők 53,57%-a ért el terhességet.
- A terápia után IVF-nek alávetett betegeknél a bejelentett terhességi arány 56,16% volt.
Az eredmények azt is sugallták, hogy a kezelés hatásos a korai petefészek-elégtelenségben (POF) szenvedő betegek esetében is.
A reproduktív funkciót befolyásoló struktúrák mobilitásának és motilitásának helyreállítására összpontosító manuálterápia hatékony, konzervatív kezelést jelentett a mechanikai okok miatt meddőnek diagnosztizált nők esetében.
Milyen hatással van a hormonokra a speciális manuálterápiás kezelés?
A fertilitást javító manuális kezelés csökkenti az emelkedett FSH-szintet és közel 50%-kal
javítja a terhességi arányt.
A testmozgás javítja a petesejtek minőségét?
A rendszeres testmozgás csökkentheti a testet-lelket érő káros hatásokat az endorfinok felszabadításával, a keringés javításával, a túlzott kortizol felszabadulás gátlásával. Összességében fokozódik a méh és a petefészkek vérellátása, ami jobb petesejtminőséget eredményez, és kedvezőbb feltételeket teremt az embrió beágyazódásához.
A testedzés hogyan befolyásolja a termékenységet?
Az erőteljes testmozgás/túledzés csökkentheti a termékenységet, de ez reverzibilis azaz visszafordítható folyamat. Gyakran megfigyelhető a sportoló nőknél, hogy amikor a fizikai stressz (túlzott testedzés) mértéke lecsökken, akkor rendeződni tudnak a hormon értékek, illetve a menstruáció.
Mi az optimális testmozgás „adagja” teherbeeséshez?
A mérsékelt intenzitású testmozgás heti 3-szor 1 órás időtartamban minden nőnél növeli a termékenységet. Általában alacsony vagy közepes intenzitású/hatásos gyakorlatokat javasol a szakma, mint például a jóga, a séta, a speciális torna.
Mik azok a természetes módszerek, étrendkiegészítők, amelyek pozitívan hatnak a termékenységre?
A mio-inozitot, folsavat és melatonint tartalmazó étrend-kiegészítőkről kimutatták, hogy javítják a petesejt minőségét és a petefészek működését. Érdemes figyelni a megfelelő D3, C, E-vitamin valamint CoQ10 bevitelre is. Az antioxidánsok, mint a folsav és a cink javíthatják a férfiak és a nők termékenységét. Deaktiválják a szabad gyököket a szervezetben, amelyek károsíthatják a spermiumokat és a petesejteket is. Egy 2012-es tanulmány a fiatal, felnőtt férfiaknál azt találta, hogy napi 75 gramm antioxidánsban gazdag dió elfogyasztása javítja a spermium minőségét.
Vajon az életmódbeli tényezők befolyásolhatják a termékenységet?
A mindennapi életben vannak olyan tényezők, amelyek hatással lehetnek a termékenységre.
- Dohányzás: károsíthatja a spermiumokat, megnehezíti a hímivarsejt petesejt membránján való áthatolását.
- Alkoholfogyasztás: az alkohol mind a férfiak, mind a nők termékenységére negatív hatással van.
- A férfiaknál a szűk nadrágok viselése, a gyakori szaunázás, az ülésfűtés használata mind negatívan hat a spermaképre.
- Az ülő és mozgásszegény életmód is bizonyítottan negatívan hat a fertilitásra.
- A nem optimális testsúly: magas és a túl alacsony BMI egyaránt.
- A rossz alvásminőség.
- A hosszú ideje fennálló, magas, testi-lelki stressz szint.
Ki van leginkább kitéve a meddőség kockázatának?
A nők termékenysége az életkor előrehaladtával fokozatosan csökken, 39 éves kor után pedig rohamosan visszaesik. Az „idősebb” (40 feletti) nők nehezített fogantatását valószínűleg a petesejtek alacsonyabb száma és minősége okozza.
Milyen veszélyt rejt a gyermekvállalásnak egyre későbbi életkorra tolódása?
A gyermekvállalásnak egyre későbbi életkorra tolódása azzal jár, hogy erőteljesen csökken a női fogamzó képesség. A megkésett gyermekvállalás következtében sok nőnek szembe kell nézni a korfüggő petefészek tartalék csökkenésével, amely jól definiálható az AMH (Anti-Müllerian hormon), AFC (antrálisfollikulus szám) és a bazális FSH szint aktuális meghatározásával.
A testsúlynak van-e köze a teherbeeséshez?
A nők súlyának több köze van a teherbeeséshez, mint gondolnánk. A várandósság idejére az optimális testsúly elérése nagyon fontos. A túlsúly, az elhízás és a kóros soványság egyaránt negatívan befolyásolja a kívánt terhesség sikerét.
Mi az ideális testsúly/BMI a babatervezés időszakában?
Az ideális terhesség előtti BMI érték 20 és 25 között mozog. A terméketlenség kockázata fokozott 18,5-ös BMI érték alatt, valamint 30-as BMI érték fölött.
Az életmódváltás túlsúly esetén segítheti-e a vágyott gyermekáldás bekövetkeztét?
A nők esetében a túlsúly, az elhízás és a meddőség kapcsolatát az elmúlt évekből jó pár kutatás igazolta már. Az életmódváltás esetükben sokszor önmagában is jelentősen megnöveli a teherbeesés esélyét, bizonyítottan helyreállítja a menstruációs ciklust, az ovulációt, és javítja a fogamzás valószínűségét.
A túlzásba vitt edzés hogyan hat a fertilitásra, reproduktív funkciókra?
Az Amerikai Szülészek és Nőgyógyászok Szövetsége szerint a túlzásba vitt edzés kapcsolatba hozható a terméketlenséggel. A fizikai stressz és a meddőség a sportolók körében jól ismert jelenség, az állandó erős fizikai megterhelés ovulációs zavarokat, a menstruáció elmaradását okozhatja. A sok edzés hatására a szervezetben stresszhormonok termelődnek, melyek meg tudják akadályozni a várandósság létrejöttét. Ez a jelenség visszafordítható, azaz reverzibilis.
Pontosan mit jelent az, hogy túlzásba vitt edzés?
- Túl gyakran (napi szinten, akár napi többször is),
- túl intenzíven (nehéz súlyokkal, teljes kifáradásig, vagy a hirtelen megemelt edzésmennyiség),
- és túl hosszan (napi több órán át tartóan) végzett testmozgás.
Az ülő-mozgásszegény életmód hatással lehet a gyermekvállalási tervekre?
Számos tudományos kutatás megállapította, hogy az ülő-mozgásszegény életmód és a fizikai inaktivitás a meddőséggel kapcsolatos kockázati tényezőt jelent.
A mentális stressz befolyásolhatja a teherbeesést?
A hosszan fennálló mentális és fizikai stressz következtében szervezetünk növeli a mellékvesében a kortizol (stresszhormon) kiválasztását. Stresszhelyzetben a kortizol termelődése átsegít bennünket az adott helyzeten, viszont gátló hatással van a reproduktív folyamatokra.
Mit tehetünk a stressz csökkentésére?
Krónikus stressz esetén a szimpatikus idegrendszerünk túlműködik. Ez az állandó „üss vagy fuss” készenléti állapot kimeríti testünket – lelkünket. Ez az állapot gátló hatással van a reproduktív folyamatokra. A paraszimpatikus idegrendszer szerepe egyrészt ennek a szimpatikus túlsúlynak a lecsökkentése, balanszírozása, valamint a pulzusszám és a kortizol szint csökkentése, a légzés lassítása és normalizálása. Helyes légzéstechnikával aktiválhatjuk a paraszimpatikus idegrendszerünket, enyhíthetjük a stresszt, kedvező állapotot teremtve a fogantatáshoz.
Milyen egyéb lehetőségek vannak a paraszimpatikus idegrendszer aktiválására (a vagus hatás fokozására)?
- Meditáció és jóga,
- mérsékelt testedzés,
- hideg zuhany,
- nevetés és éneklés,
- akupunktúra,
- talp/masszázs.
Miért fontos figyelni a légzésünkre torna közben?
Napjainkban a tartós lelki és fizikai stresszállapot, a testtartásbeli és életmódbeli szokások, és a helytelen légzésminták mind hozzájárulnak a rekeszizom elégtelen működéséhez. Mindezek a tényezők a szimpatikus idegrendszert is stimulálják és a stresszhormon (kortizol) kiválasztását serkentik, ami a termékenységre is negatívan hat. A helyes légzésminta tudatos beépítése és alkalmazása a mozgásprogram során nagyban hozzájárul a test regenerációhoz,
a stresszoldáshoz és a termékenység javításához.
Miért jó a tánc nehezített fogantatás esetén?
A nehezített teherbeeséssel küzdő nőknél megfigyelhető, hogy a legegyszerűbb
csípőmozgások/körzések, medence billenések kivitelezése is gondot jelenthet. A tükör előtt, álló helyzetben végzett mozdulatok során gyakran megfigyelhető ez. Teszteld le magad! Ha nincs meg az ágyéki gerinc- medenceöv-csípőízület megfelelő, szabad mozgása, akkor ez a szexuális életet is jelentősen befolyásolja, korlátozza, és ezáltal a fertilitásra is negatívan kihat.
A tánc célja az, hogy összekapcsolódjunk a testünkkel, megismerjük azt, felébresszük a szunnyadó női energiákat. A zene és a tánc gyógyító ereje elvitathatatlan, megkérdőjelezhetetlen.
Néhány jótanács
- A napi fél óra vagy a heti 3-szor 1 óra mozgás az optimális edzésmennyiség
- Az átgondolatlan testmozgás legalább annyi veszélyt rejthet, mint amennyi előnnyel jár
- Válassz kis- és közepes intenzitású edzésformát és mindig figyelj a megfelelő pihenésre és nyújtásra! Kerüld el a túledzést!
- Figyelj oda az optimális testsúlyodra!
- A rendszeresség ugyancsak fontos, hiszen a szervezet csak így tud alkalmazkodni, hozzászokni a terheléshez